Typy čoček podle způsobu korekce

Sférické kontaktní čočky
Sférické čočky korigují nejběžnější vady, jako je krátkozrakost a dalekozrakost. Tento typ je nejčastější a existuje velké množství značek.

Tórické kontaktní čočky
Tórické čočky korigují astigmatismus. Výběr je poněkud omezený ale většina světových výrobců nabízí alespoň jeden typ těchto čoček.

Bifokální kontaktní čočky
Bifokální čočky se používají pro korekci presbyopie (vetchozrakosti). Nabízejí ostré vidění na dálku i blízko, pro ty kteří potřebují brýle na čtení.

Barevné kontaktní čočky
Barevné čočky mají speciální barevnou vrstvou, která umožňuje změnit nebo zvýraznit barvu očí. Tyto čočky jsou většinou bez dioptrické korekce.

Typy kontaktních čoček podle délky nošení

Jednorázové čočky
Tyto čočky se nosí po dobu jednoho dne, a pak se vyhodí. Představují nejzdravější a nejkomfortnější nošení. Nevýhodou jsou vyšší náklady.

Denní nošení
Tyto čočky se nosí přes den a večer se vyjmou a vloží do čisticího roztoku. Následující den se čočky opět nasadí a to se opakuje po dobu dvou týdnů až měsíce, kdy se vyhodí a nahradí novým párem.

Kontinuální nošení
Nejnovější čočky na bázi silikonu mohou být nasazeny bez nutnosti vyjmutí až 30 dní. Tyto čočky se po použití vyhodí a odpadá tak potřeba roztoků.